История на СУ „Св. Софроний Врачански“
“В началото бе Словото…”
Из поздравителното слово на ученик при откриването на новопостроеното училище към строителите, гостите, учителите:
“Отболяваха дни, заредени с неистов ентусиазъм, с който родолюбиви българи изграждаха този нов храм на образованието. Душата си вградиха тук строителите, та училището стана така хубаво, по български гостоприемно…”
През месец април 1984 година на довчерашното запустяло място започва строителството на замисленото и планирано като най-голямото на Балканския полуостров учебно заведение, под условното наименование “60 класно” ЕСПУ.
На 15 септември 1984 година в двора на ЕСПУ “Черноризец Храбър” се открива третото в Ж.К. “Тракия” “60 класно” ЕСПУ. Сградата на учебното заведение е в процес на изграждане и затова занятията се водят в ЕСПУ “Черноризец Храбър” (от 1-ви до 7-ми клас) и в строителния техникум от 8 и 9 клас.
На 1.10.1984 г.се открива първият учебен корпус – двуетажна сграда с физкултурен салон. Строителните работи продължават, паралелно с тях тече и учебният процес.
1985 г.- Открива се втори учебен корпус – четириетажна сграда с лекарски кабинет. Учениците са 2504, разпределени в 69 паралелки. Учебният процес за 8, 9 и 10 клас продължава да се води в Строителния техникум.
1986 г.- Трета последователна учебна година започва с пускане в експлоатация на нова учебна сграда. Строители, ентусиазирани учители и ученици отново работят заедно, подпомогнати от доброволния труд на родителите. Новата сграда е втори четириетажен корпус. Нараства училищната площ, както и броят на учениците – 3127 в 88 паралелки.
1987 г. Поради продължаващото нарастване броя на паралелките и наложилите се структурни промени, училището се разделя на две – начално училище “Княз Борис І” и ЕСПУ с УПК, което на 21.11.1987 г. приема името “Васил Танев». Прави се първата педагогическа проверка на училището и се дава добра комплексна оценка за цялостната учебно-възпитателна работа на колектива. За пъри път учениците от училище полагат зрелостен изпит и се провежда първият абитуриентски бал на випуска.
1988 г. Учениците са 2556, паралелките са 77, в училището работят 108 педагози. Недоизпълнен е проектът на училището, пренаселен е учебният комплекс, без спортна база, с липса на материално-технически условия. Колективът обаче бележи нови постижения. На зрелостния изпит учениците от 11-ти клас постигат среден успех Много добър 5,24.
1989 г. Промените в обществено- политическия живот се отразяват и на училищния. Учениците са освободени от пионерска и комсомолска дейност и бригади.
1990 г. Процесът на демократизация и промени в обществото водят и до промени в училище. От 1.09.1990 г. се закриват училищните производствени комплекси (УПК) в цялата страна.
1991 г. От 15.09.1991 г. училището е с нова характеристика – без УПК. Колективът приема вариант на обучение с професионална подготовка.
1992 г. По повод годишнината от канонизирането на Софроний епископ врачански, на 11.03.1992 училището се преименува в Средно общообразователно училище “Свети Софроний Врачански”.
На тържество, пловдивският метрополит Арсений † извършва водосвет за здраве, успех, благополучие.
1993 г. Част от многобройните ученици и учители се преместват в новопостроеното училище “Св.Седмочисленици“.
Откриват се специализирани паралелки със засилено изучаване на английски език с профил математика и информатика.
1994 г. Новата учебна година започва с трансформиране на началната училищна степен – четвърти клас се премества в началната степен на основното образование. Честват се 10 години от откриването на училището. Създава се фолклорна формация “Детелина” с художествен ръководител Ана Атанасова.
1995 г. На патронния празник на училището се открива барелеф на Св. Софроний Врачански, изработен от скулптора Виктор Тодоров. Дарени са 171 тома книги от библиотека ”Иван Вазов” и от много индивидуални дарители.
1996 г. На 12.12.1996 г. се учредява Училищно настоятелство в състав: Величко Величков – председател, д-р Зоя Динкова, Петя Павлова, Иванка Палашева, Валери Генчев, Ина Ангелова и директорът Колъо Сребринов †. Сътрудничи на училището за обогатяване на материалната база, в извън класни форми на работа, насърчаване на спорта и художествените изяви. Излизат два броя на първия училищен вестник “Междучасие” и първото училищно радио.
1997 г. Направени са две тематични проверки: на задължителната учебна документация и на работата в специализираните и профилирани паралелки след 7-ми клас.
1998 г. Учебната година започва с чувство на безпокойство и неизвестност поради настъпилите промени в ръководството на училището. На 31.12.1998г. след кратко боледуване на почива дългогодишният директор на училището Колъо Михайлов Сребринов †. 1999 г. С подкрепата и съдействието на Кметство «Район Тракия» , в училище са извършени редица ремонтни работи, касаещи поддръжката и обновяването на материалната база. В училището се организира отряд “Млад огнеборец”, който се класира на трето място на регионалните състезания.
2000 г. Въз основа на Заповед номер РД 14-50 от 24.04.2000г. на МОН, СОУ “Св. Софроний Врачански” и НУ “Княз Борис Първи” се обединяват под името СОУ “Св. Софроний Врачански”. В училище вече се обучават близо 1400 ученици в 63 паралелки от 108 преподаватели.
На Първия фолклорен фестивал “Орфеево изворче” в София, детският фолклорен ансамбъл “Усмивка” с ръководители Павлинка Шкодрова и Елка Маронова † печели първо място и много призови и индивидуални награди.
Хореографската трупа „Детелина” с ръководител Ана Атанасова, гостува в Италия, Франция, и Монако. Провежда се първият училищен конкурс „Мис мистър училище 2001”.
2001 г. Открива се нов компютърен кабинет със съвременни компютри. Завършена е фасадната ограда на училището, боядисана със собствени сили и средства 2002 г. Открит е втори компютърен кабинет и е осигурен неограничен достъп до Интернет.
2003 г. С тържествен концерт се отбелязва патронният празник – 11 март, на който Пловдивският митрополит Арсений † открива в сградата на училището Православен параклис на името на патрона Свети Софроний – епископ Врачански
Създаден е и химн на училището “Химн за Софроний” по текст и музика на Радослав Раяновски
2004 г. На 11.03.2004 училището чества 20 години от основаването си. 1200 ученици в 58 паралелки учат в него. Изготвя се албум със снимки на всички класове, открива се Етнографска сбирка, реализира се за 4-ти път конкурс „Мис Мистър училище”. Оборудвана е фитнес зала.
2005 г. Наши ученици се включват активно в програмата “Джуниър Ачийвмънт”– Мениджър за един ден.
2006 г. По случай патронния празник училището посреща гости от музея “Пантеон на възрожденците” от гр. Котел. Те подаряват на училището седем табла с ксерокопия на архивни материали за живота и дейността на св. Софроний Врачански. Училището подарява на музея икона на светеца.
Училищният отбор по баскетбол с тренъор Тошка Ботева става Републикански шампион. Провежда се Първата училищна конференция по квалификацията в училище.
2007 г. На патронния празник училището за пръв път след 1989 г. се представят новите ученически униформи, които заедно с училищния химн и знаме стават част от училищната символика. От МОН са въведени задължителни държавни зрелостни изпити.
2008 г. Провежда се Втората училищна конференция по квалификацията в училище. След кратко прекъсване се възобновява конкурс „Мис Мистър училище”.
Стартира проект за извънкласни форми на работа Д.А.Р.Б.И. – (Даваме Алтернатива за Развитие на Богатите Индивидуалности), финансиран от Европейския съюз.
И тъй като “ Учителят и дървото се познават по плодовете” , думата имат поколенията. Времето е най-сигурният критерий за всяка духовна ценност и дело човешко. Според мярата на една образователна институция всяка годишнина означава история, опит, традиции.