Работна среща по проект Youth Involvement In Europe

Работна среща по проект Youth Involvement In Europe

Работна среща по проект Youth Involvement In Europe (Our future in Europe – Join in!), Букурещ, Румъния, 24-28 март, 2014 г.

Екип на СОУ „Св. Софроний Врачански“ участва във втората работна среща по проекта,която беше на тема „Колимпиада – спортни дейности в международни отбори“. Целта беше да се насърчи сътрудничеството и чувството за принадлежност. Нашите участници заеха първо и второ място по тенис, а международният отбор на Петър Гамсъзов се класира на 1-во място по баскетбол. Представянето ни на всички форми от международния симпозиум „Нашето бъдеще в Европа – Присъединете се!“ надмина очакванията ни и предизвика възхищението на всички участници, медии и гости. Поздрави ни и ансамбълът на българското училище „Христо Ботев“ в Букурещ! Завърнахме се с много дипломи, сертификати, подаръци и приятели!


Работна среща по проект Youth Involvement In Europe

Представители на българския отбор се завърнаха от срещата на
координаторите, провела се в Лапеенранта, Финландия, от 7 до 11 октомври
2013 г. Целта да се обсъдят бъдещите действия, уточнят и уговорят
подробностите, да се създаде уеб-базираната платформа за комуникации и
да се даде старт на героя Коменикс и неговите приключения в страните –
партньори и членки на ЕС бе постигната в изключително гостоприемна и
мотивираща работна среда. Дружелюбността, отвореността на всички
участници към проблемите, отговорността и желанието за съвместна работа
доведе до създаване на приятелски взаимоотношения и незабравими
преживявания.За тях можете да узнаете повече от „първия ни репортаж в
картини“.


Работна среща по проект Youth Involvement In Europe

Тази година СОУ “Свети Софроний Врачански“ започва нов проект по програма Коменски, Многостранно училищно партньорство, възраст 12-15 г.

Име на проекта: Youth Involvement in Europe (Активно участие на младежта в гражданското общество на Европа) Това е уеб страницата на Българския отбор.

Резюме

Проектът има за цел да представи ЕС на младите хора в положителна светлина и да ги насърчи да вземат активно участие в разрешаването на различни европейски проблеми. Надяваме се да засилим международното сътрудничество и разширим познанията си за езиците и културите на нашите партньори. Ще използваме информационните технологии, за да насърчим общуването, а също и щадящи младите хора материали и дейности, за да събудим техния интерес.

По време на проекта, учениците ще имат възможност да научат повече за Европейския Съюз и страните-членки, за техните култури и начин на живот и да се уверят,че хора от различни културни среди могат да работят заедно за популяризиране на европейските ценности. Познаването на различни култури ще им помога да се борят с дискриминацията и расизма. Участието в различни дейности ще развие уменията за общуване и взаимодействие и ще ги научи как да живеят в една многокултурна Европа.

Вярваме,че предприемачеството, креативността, иновациите и адаптивността към бързо променящия се свят на работа и професии е от важно значение за бъдещето на младите хора.

В обобщение, включването на младите хора в разрешаването на европейските проблеми ще им помогне да се освободят от предразсъдъците към страните от ЕС, ще ги накара да искат да са активни граждани и квалифицирани работници на ЕС, а също и ще ги мотивира да продължат обученето си и не напускат рано училище.

Партньори: Германия, Финландия, Латвия, Испания,Полша,Румъния,България,Гърция и Турция

Планирани визити

Септември 2013 – Финландия – първа работна среща, създаване на Comenix, героят,който ще започне междукултурния диалог и ще преживее различни „международни„ приключения, които пък ще бъдат описани от учениците в комикс. Създаване на обща уеб страница. Избор на лого. Представяне на училищата.

Февруари 2014 – Полша – 2-ра работна среща. Зелена Европа – участието на младежта в решаването проблемите на околната среда. Дискусии/уъркшоп(творческа работилница) за създаване ръководство за това, как тийнейджърите могат да помогнат на околната среда. Изработване на „Дърво“ – пътепоказател. Изработване на традиционен дневник с бележки за общи интереси/ценности/преживявания и снимки, както на хартия,така и в електронен вариант.

Май 2014 – Гърция – 3-та среща, ‘Коменивизия’: Караоке състезание. Посещение на типичен местен фестивал.Да вкусим от гръцките традиции.

Октомври 2014 – Турция – 4-та среща. Презентации за проучванията. ‘Колимпиада’: Спортни дейности в смесени отбори, за да насърчим сътрудничеството и създадем чуство за принадлежност.

Март 2015 – България – 5-та среща. Ден на традициите: Представяне и споделяне на сходствата и различията в етническите,религиозните и културните традиции . Семинар и творческа работилница по брошурата “Единство в разнообразието: сходства и различия в празнуването на най-големия пролетен празник“.

Май 2015 – Испания – 6-та среща. Рисуване на стена, рисунки и пъзел (който децата по-късно ще подредят в смесени отбори), свързани с идеите на децата за ЕС и включването им в решаването на неговите проблеми. Фотоалбум с работите на учениците и видео клип за дейностите.