Споделен житейски опит
Любознателността на учениците от 3в клас не познава граници, нашата поредица от уроци посветени на хората, които работят в училище продължава. Ролята и присъствието на психолога са ключови в създаването на позитивна училищна среда затова днес наш гост в часа по Гражданско образование беше училищния психолог г-н Минко Арабаджиев.
В непринуден разговор с учениците той сподели с тях интересни моменти от своята практика с деца.Пътят, който е извървял за да работи днес като училищен психолог. Разказа подробно за своята професия и в какви ситуации можем да получим помощ от него. Учениците разбраха, че психологът е човек, от когото търсим помощ, когато сме объркани; когато ни е трудно да вземем решение за нещо; когато се чувстваме различни или неразбрани; когато сме разтревожени или гневни; когато нямаме представа, защо ни се случва това, което ни се случва.
Г-н Арабаджиев отговори на въпроси, зададени от учениците сред които – „Защо избрахте тази професия?“, „По какъв начин помагате на децата?“ , „Как минава един ваш работен ден?“, Колко деца успокоявате на седмица?“, „Кой е най-интересния момент от работата ви?“ , „Кой е първият въпрос, който задавате на децата във вашия кабинет?“, „Какво да правим, когато сме ядосани и недоволни?“.
В края на часа учениците получиха важен житейски съвет от г-н Арабаджиев – той сподели с тях , че никой не е имунизиран срещу грешки и не е срамно да се правят грешки. Да правим грешки всеки ден и да се поучим от тях е най-добрият урок, който можем да научим в училище. „Грешка“ не означава непременно провал, грешката е грешно действие в даден момент, и всъщност грешките са възможност да научим нещо ново.